پرش لینک ها

نانو بسپار سپهر

نانو بسپار سپهر

معرفی شرکت نانو بسپار سپهر

محصول: پوشش سیلیکونی مخصوص مقره‌های الکتریکی ولتاژ بالا

بنیان‌گذار: آقای نیما حق‌شناس و خانم زینب عسگری

تاریخ آغاز فعالیت: 1396

اقدامات اصلی: 

1) دریافت مجوز دانش‌بنیان نوع

2) دریافت گواهی نانومقیاس

پوشش سیلیکونی مخصوص مقره‌های الکتریکی ولتاژ بالا

اعضای هیأت‌‎مدیره شرکت دانش‌بنیان نانو بسپار سپهر از سال 1396 روند تحقیق‌وتوسعه را آغاز کردند و با تمرکز بر توسعه پوشش‌های نانویی با ویژگی‌خاص، موفق به ساخت نمونه پوشش سیلیکونی تک‌جزئی با قابلیت خشک‌شدن در دمای محیط شدند. نظر به شایستگی‌های طرح و نیاز کشور، با حمایت ستاد توسعه فناوری نانو در سال 1399، گواهی نانومقیاس این محصول اخذ گردید و تست‌های مرجع شرکت توانیر با موفقیت گذرانده شد. نانو بسپار سپهر در سال 1401 با جذب سرمایه از شتابدهنده فراز، ذیل هلدینگ صنایع نانوتک آینده وارد فاز جدیدی از توسعه کسب‌کار خود شد.

ویژگی آبگریزی پوشش‌های پلیمری بهبودیافته با نانوذرات باعث از بین رفتن پدیده تخلیه جزئی که یکی از مهمترین مشکلات مقره‌ها در نواحی آلوده و مرطوب است، می‌شود. در صورت حضور چنین پوششی بر روی سطح، سطوح در مقابل آب ایمن شده و درنتیجه آلودگی‌های دیگر که در اثر حضور آب تمایل به حضور بر روی سطح خواهند داشت از بین می‌روند.

محصول تولیدی نانو بسپار سپهر مطابق با استاندارد شرکت توانیر (T/S 2/001/1399) مقاومت مکانیکی و الکتریکی مناسب جهت قرار گرفتن در خطوط ولتاژ بالا را دارد و تمامی ملزومات دستورالعمل آزمون و مشخصات فنی پوشش‌های سیلیکون رابر (RTV) شرکت توانیر را در بر می‌گیرد. این محصول از آن‌رو که نیاز به شستشوی مقره و تجهیزات سرامیکی را رفع کرده و دوام مقره‌های سرامیکی را افزایش می‌دهد در صنعت برق به‌ویژه خطوط انتقال و تجهیزات سرامیکی کاربرد فراوانی دارد و به‌دلیل ماندگاری بالا، نسبت به رقبای خود برتری دارد.