پرش لینک ها
سرمایه‌گذار فرشته چیست؟

سرمایه‌گذار فرشته چیست؟

سرمایه‌گذار فرشته، شخص یا شرکتی است که در ازای حقوق صاحبان سهام یا بدهی قابل تبدیل، سرمایه‌ای را برای کسب‌ و کارهای نوپا فراهم می‌کند. آن‌ها ممکن است یک سرمایه‌گذاری یکباره یا تزریق سرمایه مداوم را برای کمک به کسب و کار در مراحل دشوار اولیه فراهم کنند.

برخلاف مؤسسات بانکی که در مشاغل سودآور سرمایه‌گذاری می‌کنند، سرمایه‌گذاران فرشته روی کارآفرینانی سرمایه‌گذاری می‌کنند که اولین قدم‌های خود را در تجارت برمی‌دارند. در بیشتر موارد، آن‌ها نقش فعالی در مدیریت کسب و کار جدید به عنوان راهی برای محافظت از سرمایه‌گذاری خود و کمک به مالک برای ایجاد یک تجارت پر رونق دارند. همچنین، برخی از سرمایه‌گذاران منفعل از طریق صندوق یا تفاهم‌نامه قرار دادن خصوصی سرمایه‌گذاری می‌کنند و مستقیماً در تجارت دخالت ندارند.

سه راه وجود دارد که یک سرمایه‌گذار فرشته می‌تواند به یک کسب و کار نوپا کمک مالی کند. متداول‌ترین راه ارائه وامی به کسب‌و‌کار است که می‌تواند پس از شروع به کار شرکت به یک موقعیت سهام در شرکت تبدیل شود. در چنین شرایطی، سرمایه‌گذار فرشته به سود سهام 20 تا 30 درصدی نیاز دارد و به آنها سمتی در هیئت مدیره شرکت می‌دهد.

گزینه دوم این است که از طریق گزینه سهام ممتاز قابل تبدیل وجوه را ارائه کنید و همچنان عضو هیئت مدیره شرکت باشید. سپس سرمایه‌گذار پرداخت سود سهام را تا تاریخ آتی به تعویق می‌اندازد. گزینه سوم این است که به طور مستقیم یک موقعیت سهام را دریافت کنید، مانند 20٪ – 30٪ سهام در شرکت. برای حفظ منافع خود، سرمایه‌گذار ممکن است یک یا دو شریک را برای کمک به مدیریت کسب‌و‌کار منصوب کند.

منشاء بوجود آمدن سرمایه‌گذار فرشته

اصطلاح «فرشته» از تئاتر برادوی سرچشمه گرفته است، جایی که افراد مرفه برای تولیدات تئاتر پول تهیه می‌کردند. افراد ثروتمند وجوهی را فراهم کردند که به محض شروع تولید درآمد، به طور کامل به اضافه بهره بازپرداخت می‌شد. بنیان‌گذار مرکز تحقیقات سرمایه‌گذاری و همچنین استاد دانشگاه نیوهمپشایر، ویلیام وتزل، در سال 1978 پس از تکمیل یک مطالعه در مورد چگونگی افزایش سرمایه کارآفرینان برای کسب و کارها، اصطلاح «سرمایه گذار فرشته» را ابداع کرد. او از این اصطلاح برای توصیف سرمایه‌گذارانی استفاده کرد که از کسب‌و‌کارهای نوپا با سرمایه اولیه حمایت می‌کردند.

منابع مالی

برخلاف سرمایه‌گذاران خطرپذیر (vc) که با استفاده از پول سایر سرمایه‌گذاران سرمایه‌گذاری می‌کنند، سرمایه‌گذاران فرشته با استفاده از پول خود سرمایه‌گذاری می‌کنند. وجوه ممکن است از یک شرکت با مسئولیت محدود، تجارت، تراست یا صندوق سرمایه‌گذاری باشد. سرمایه‌گذاران فرشته عمدتاً در دور دوم تأمین مالی راه‌اندازی، پس از جمع‌آوری سرمایه از خانواده و دوستان وارد می‌شوند. وجوه سرمایه‌گذاران فرشته بسته به ماهیت کسب‌و‌کار می‌تواند از چند هزار تا چند میلیون دلار متغیر باشد.

بخش‌های پیشرو از نظر سرمایه‌گذاری فرشته، فناوری، مراقبت‌های بهداشتی، نرم‌افزار، بیوتکنولوژی و صنایع انرژی هستند.

منابع سرمایه‌گذاری فرشته

رایج ترین منابع سرمایه گذاری فرشتگان افراد ثروتمند، تامین مالی جمعی و سندیکاهای فرشته هستند. سرمایه‌گذاری ممکن است تا 500000 دلار یا حتی بیشتر برسد. شما می‌توانید چنین سرمایه‌گذارانی را از طریق ارجاع، وکلای محلی و انجمن‌هایی مانند اتاق بازرگانی پیدا کنید.

سرمایه‌گذاران فرشته همچنین ممکن است خود را در یک سندیکا گروه بندی کنند و سرمایه‌گذاری‌های بالقوه را برای صندوق گروه جمع کنند. سپس سرمایه‌گذاران ممکن است یک تیم مدیریت سندیکایی حرفه‌ای را برای شناسایی راه‌اندازی کسب‌وکار برای سرمایه‌گذاری احتمالی منصوب کنند. همچنین مسئولیت پیگیری سرمایه‌گذاری‌ها و ایفای نقش مدیریتی فعال در کسب‌وکار برای اطمینان از ایمن بودن وجوه، بر عهده تیم خواهد بود.

آخرین منبع سرمایه‌گذاری فرشته، تامین مالی جمعی است. سرمایه‌گذاری جمعی یک شکل آنلاین از سرمایه‌گذاری است که در آن گروه بزرگی از افراد به یک استخر کمک مالی می‌کنند. آن‌ها ممکن است حتی کمتر از 50 میلیون تومان سرمایه‌گذاری کنند. سپس این پول برای تأمین مالی چندین سرمایه‌گذاری کارآفرینی انتفاعی استفاده می‌شود. در سال 2015، بیش از 2000 پلتفرم تامین مالی جمعی در سراسر جهان وجود داشت که بیش از 34 میلیارد دلار جمع آوری کردند.

یک سرمایه‌گذار فرشته نه تنها به دنبال یک فرصت سرمایه‌گذاری بلکه به دنبال یک فرصت شخصی نیز خواهد بود. آن‌ها تجربه تجاری ارزشمندی دارند و ممکن است بخواهند نقش فعالی در مدیریت کسب‌و‌کار داشته باشند. قبل از پذیرش سرمایه‌گذاری فرشته، باید بدانید که سرمایه‌گذار علاوه بر پول، چه چیزی برای شرکت به ارمغان می‌آورد.

سرمایه‌گذار فرشته یا سرمایه‌گذار خطرپذیر یا سهام خصوصی؟

سرمایه‌گذاران فرشته در ابتدایی‌ترین مراحل راه‌اندازی کسب‌وکار سرمایه‌گذاری می‌کنند، در حالی که شرکت‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر (VC) دیرتر سرمایه‌گذاری می‌کنند و سهام خصوصی (PE) آخرین مرحله (به طور کلی) سرمایه گذاری است.

کجا سرمایه‌گذاران فرشته را پیدا کنیم؟
زمانی که به دنبال سرمایه گذار فرشته هستید بهتر است در ابتدا، نگاهی به سایت‌های شبکه سرمایه‌گذار فرشته است. اکثر سرمایه‌گذاران مایلند در کسب‌و‌کارهای نوپا محلی سرمایه‌گذاری کنند زیرا پیگیری پیشرفت کسب‌و‌کار آسان‌تر خواهد بود.

اکثر سرمایه‌گذاران از شما می‌خواهند قبل از تصمیم‌گیری در مورد سرمایه‌گذاری یا عدم سرمایه‌گذاری در کسب‌وکار، در 20 دقیقه یا کمتر محصول یا خدمت خود را ارائه دهید. همچنین، کنفرانس‌های سرمایه‌گذاری فرشته را نیز می‌تواند در محل زندگی خود پیدا و در آن شرکت کنید و با سرمایه‌گذاران بالقوه ملاقات کنید.

پیام بگذارید