پرش لینک ها

نانو دژ سپاهان

نانو دژ سپاهان

معرفی شرکت نانو دژ سپاهان

محصول:

محلول ضدیخ و تقویت‌کننده درختان میوه

بنیان‌گذاران: 

آقای مجید بگیان و خانم مرضیه شریفی

تاریخ آغاز فعالیت: 1402

اقدامات اصلی: 

1) آزمایش محصول در 7 شهر

2) آزمایش محصول بر روی 7 درخت و بوته مختلف

3) آزمایش محصول در باغات میوه و زمین‌های کشاورزی در ابعادی بالغ‌ بر 3 هکتار و 400 متر مربع

محلول ضدیخ و تقویت‌کننده درختان میوه

سرمازدگی دیررس بهاره یکی از مخرب‌ترین پدیده‌های آب و هوایی برای محصولات میوه است که هر ساله خسارات اقتصادی شدیدی به صنعت میوه در کشور وارد می‌کند.

روش‌های معمول کاهش خسارت سرمازدگی، مانند استفاده از بخاری‌های دیزلی، عموماً هزینه‌بر هستند و اثرات مخربی بر محیط‌زیست دارند. در مقابل، روش‌های پیشگیرانه مثل استفاده از محلول ضدیخ به دلیل اثربخشی و کاربرد آسان، بیشتر مورد توجه قرار گرفته‌اند. از این رو شرکت نانو دژ سپاهان با در نظر گرفتن شرایط اقلیمی و خسارات ناشی از سرمازدگی، «بسته محصول ضدیخ و تقویت‌کننده درختان میوه» را ارائه کرده است.

این محصول متناسب با شرایط باغ، نیاز درخت و وضعیت چاقاله، در ترکیب‌درصدهای مختلف قابل ارائه است.

بسته محصول ضدیخ و تقویت‌کننده درختان میوه نانو دژ سپاهان شامل دو بخش «محلول ضد یخ» و «کود» است. در دی‌ماه (قبل از شروع گل‌دهی درخت) نانوساختارهای محلول ضدیخ در پیوندگاه شاخه و جوانه، باعث ایجاد ترکیباتی می‌شوند که از تشکیل بلور یخ در داخل ساقه و جوانه جلوگیری می‌کند. این نانوساختارها باعث تقویت ساقه نیز شده و علاوه‌بر حفظ شکوفه‌ و جوانه‌ها، باعث بیشتر شدنشان نیز می‌‌شوند.

در گام بعدی برای حفظ پایه اولیه میوه بعد از ریزش گلبرگ‌ها، از کود تقویتی استفاده می‌شود. این موضوع باعث ثمردهی بیشتر درخت می‌گردد زیرا تعداد شکوفه‌هایی که مازاد بر حالت عادی روی درخت باقی مانده بودند حالا با کمک این کود به ثمر می‌رسند.

در مراحل بعدی استفاده از ضدیخ با ترکیب‌درصد متفاوت برای چاقاله میوه نیز ممکن است.

این بسته محصول برای گیاهانی همچون یونجه، ذرت، گندم و جو نیز استفاده شده است. ترکیب‌درصد برای این دست از گیاهان بسته به مشکل گیاه و خواست مشتری متفاوت است.