پرش لینک ها
 سرمایه‌گذار ریسک‌پذیر به چه معناست؟

سرمایه‌گذاری ریسک‌پذیر چیست؟

 سرمایه‌گذاری ریسک‌پذیر به چه معناست؟

سرمایه‌گذاری ریسک‌پذیر (VC) معمولاً برای حمایت از استارتاپ‌ها و سایر مشاغل با پتانسیل رشد قابل توجه و سریع استفاده می‌شود. شرکت‌های VC از شرکای محدود (LP) پول جمع‌آوری می‌کنند تا در استارت‌آپ‌های امیدوارکننده یا حتی صندوق‌های خطرپذیر بزرگ‌تر سرمایه‌گذاری کنند.

سرمایه‌گذاری‌ ریسک‌پذیر ممکن است شانس بازدهی بالاتری نسبت به سایر سرمایه‌گذاری‌ها داشته باشند، اما به همان میزان پول شما را در معرض خطر بیشتری قرار می‌دهند. این بدان معناست که اگر کارها خوب پیش برود، سرمایه‌گذاری ریسک‌پذیر می تواند بازده بالایی داشته باشد. اما اگر اوضاع بد پیش برود، ممکن است تمام پولی را که سرمایه‌گذاری کرده اید را از دست بدهید.

برای مثال، هنگام سرمایه‌گذاری در یک استارت‌آپ، سرمایه‌گذاری ریسک‌پذیر در ازای بخشی از سهام شرکت ارائه می‌شود، بدون نیاز به بازپرداخت . سرمایه‌گذاران ریسک‌پذیر معمولاً دیدگاه بلندمدت دارند و با این امید سرمایه‌گذاری می‌کنند که در صورت خرید یا رشد شرکت، بازدهی زیادی مشاهده کنند. VCها معمولاً هنگام سرمایه‌گذاری در شرکت‌هایی که به عنوان شرکت‌های پرتفوی نیز شناخته می‌شوند، تنها سهام اقلیت – 50٪ یا کمتر – را می‌گیرند، زیرا آن‌ها بخشی از سبد سرمایه‌گذاری‌های شرکت می‌شوند.

سرمایه‌گذار ریسک‌پذیر کیست؟

ریسک‌پذیرها افراد یا سرمایه‌گذارانی هستند که فرصت‌ها را در نوسانات بازار می‌بینند و به انتظار نرخ بازدهی بالا، ریسک زیادی می‌کنند. عموماً آن‌ها تمایل به سرمایه‌گذاری‌های پرریسک با پتانسیل بازدهی زیاد و در عین حال با در نظر گرفتن احتمال وجود ضرر، دارند.

آیا شتاب‌دهی همان سرمایه‌گذاری ریسک‌پذیر است؟

شتاب‌‌دهنده‌ها سرمایه‌گذارن ریسک‌پذیر هستند اما همه‌ی سرمایه‌گذاران ریسک‌پذیر، الزاما شتابدهنده نیستند.

  1. سرمایه‌گذاران ریسک‌پذیر پول را به استارتاپ‌ها به استارتاپ تزریق می‌کنند (در برخی موارد، پشتیبانی نیز ارائه می‌دهند)، در حالی که شتاب‌دهنده‌های استارت ‌آپی قرار است شیوه‌های خوبی برای ایجاد استارتاپ به شما آموزش دهند.
  2. شتابدهنده‌ها مواردی چون منتورها، سرمایه‌گذاران، فضای اداری، امتیازات مختلف معرفی می‌کند و شما را به سمت عالی بودن سوق می‌دهند.

میزان تحمل ریسک در سرمایه‌گذاری ریسک‌پذیر:

 

میزان تحمل ریسک در سرمایه‌گذاری ریسک‌پذیر

 

به میزان ریسکی که سرمایه‌گذار با توجه به نوسانات ارزش دارایی و سرمایه‌گذاری‌اش مایل به تحمل آن است، تحمل ریسک می‌گوییم. تحمل ریسک را، که یک جزء مهم در سرمایه‌گذاری است، اغلب نوع و میزان سرمایه‌گذاری‌هایی که فرد انتخاب می‌کند، تعیین می‌کند.

قدرت تحمل ریسک اغلب مترادف با سرمایه گذاری در سهام، صندوق های سهام، و صندوق های قابل معامله در بورس (ETF) است، در حالی که تحمل ریسک کمتر اغلب با خرید اوراق قرضه، وجوه اوراق قرضه و صندوق های درآمدی مرتبط است.

3 روشی که شتاب دهنده ها به شرکت های سرمایه گذاری ریسک‌پذیر ارزش می بخشند:

1- جریان معامله
جریان معامله برای یک سرمایه‌گذاری ریسک‌پذیر، به اندازه جریان نقدی برای یک تجارت مهم است. شما به‌عنوان سک سرمایه‌گذار باید یک خط لوله قوی از شرکت‌های آماده برای سرمایه‌گذاری داشته باشید و این امری ضروری است. اما هر سرمایه‌گذار رسیک‌پذیر دارای پهنای باند محدودی برای ارزیابی فرصت‌ها است، به خصوص برای شرکت‌هایی که در مرحله اولیه هستند. بسیاری از شرکت‌های امیدوارکننده نمی‌توانند از اولین مرحله در مرحله دقت سرمایه‌گذاری ریسک‌پذیر عبور کنند، بنابراین شتاب‌دهنده‌ها به‌طور منحصربه‌فردی موقعیتی دارند تا برخی از جریان معاملات اولیه فیلتر شده را ارائه دهند و شرکت‌های باکیفیتی را که ممکن است هرگز در غیر این صورت ارزیابی نشوند، ظاهر کنند.

شتاب‌دهنده‌ها یک عنصر ضروری در یک اکوسیستم کارآفرینی پررونق هستند. مهم است که شرکت‌های مرحله اولیه به منابع حیاتی که شتاب‌دهنده‌ها فراهم می‌کنند، دسترسی داشته باشند و آن‌ها را به نقطه عطف مهمی در توسعه خود هدایت کنند تا برای مرحله بعدی رشد آماده شوند.

2. ریسک زدایی فنی/مالی

هنگامی که شرکت‌های سرمایه‌گذاری ریسک‌پذیر بزرگتر، به‌دنبال فرصت‌های سرمایه‌گذاری هستند، خواه طیف کشاورزی/غذا را پوشش دهند یا تمرکز بر بخش دیگری داشته باشند، هدف از بررسی دقیق آن‌ها، درک ریسک‌های احتمالی مختلف در راستای سرمایه‌گذاری در یک شرکت خاص، از جمله ریسک‌های فنی، مالی و بازار است. اما دقت کافی فقط می‌تواند بسیاری از سنگ ها را واژگون کند. مشارکت در سرمایه‌گذاری ریسک‌پذیر یک برنامه شتاب‌ دهنده می‌تواند بینش‌ هایی در مورد نحوه مقابله یک شرکت با این خطرات و توانایی آن برای رسیدن به نقاط عطف کلیدی و به طور کلی، فرصتی برای مشاهده پیشرفت یک شرکت ارائه دهد. برخی از شرکت‌های سرمایه‌گذاری ریسک‌پذیر نیز دوست دارند ببینند شتاب‌دهنده‌ها سهام خود را در چه گروه‌هاز خود سرمایه‌گذاری می‌کنند.

3. ریسک زدایی تیم مدیریت

شرکت‌ها سرمایه‌گذاری ریسک‌پذیر همچنین، به ما می‌گویند که شتاب‌دهنده‌ها روشی ارزشمند برای سریع‌تر کردن تیم‌ های مدیریت استارت‌آپ و آماده‌سازی برای تامین مالی سرمایه‌گذاری ریسک‌پذیر هستند.

بسیاری از بنیان‌گذارانی که ممکن است به یک فرصت واضح در بازار دست یافته باشند،. در حال توسعه فناوری با پتانسیل تغییر بازی هستند، یا فقط اپراتورهای خارق‌العاده‌ای هستند، اما در مراحل اولیه تجربه جذب سرمایه ندارند.

 

برچسب
ریسک‌زدایی

پیام بگذارید